Sand farvet slimline fra BTN, som giver en flot lys sandfarvet baggrund i akvariet og med en tykkelse på kun 10 mm, så er en slimline baggrund velegnet til mindre akvarier og i akvarier, hvor du ikke ønsker at baggrunden fylder for meget.
Slimline opbygges af sektioner, som sættes sammen til en hel baggrund, hvilket gør en slimline baggrund lettere at montere i forhold til en baggrund i fuld størrelse.
Du sammensætter sektioner, så de får samme bredde som akvariet og det kan være nødvendigt, at der skal lidt tilpasning til, før den passer perfekt. Tilpasningen gør det nemmeste med en sav eller hobbykniv og det kan være en fordel, at skære slimlinen skrå i hjørnerne, hvis akvariets fuger fylder meget.
Når din slimline er tilpasset akvariet, så skal den monteres med akvarie silikone og her er det vigtigt, at silikonen bliver fordelt godt ud over hele bagsiden og i samlingerne.